Eat Healthy for Under $20

Eat Healthy for Under $20

it’s a number-one complaint I hear diet
foods are just too expensive and that’s
why I can’t eat help mom determined to
change that so I set my med team out
with a crisp $20 bill and they brought
back all the dye foods too cheap not to
buy melissa is joining us she’s gonna
tell us about our biggest challenges at
supermarket welcome how are you here is
a $20 contribution to you I’ll describe
what happens you go shopping
well I shop for a family of three I have
a two-year-old son and myself and my
husband and my two-year-old son of
course is so expensive because he just
eats so much fruit and I find myself
spending so much money at smart get
daily I want to meet the right things
the best investment you could all make
today I’m talking about cutting the
costs of the foods that are good for you
so there’s no excuse anymore eat healthy
so it’s gonna be everything in this
basket but let’s go through the
one-by-one come on over the first
category our cheap diet foods that
you’ll find the produce aisle we’ve
spent a lot of time and money to produce
aisles the first place we go usually for
a reason they were sort of shunt the
dance with the Carter and everything
else I’ll give you a little tip here you
may not like the first part that’s
better love a second part of us parsley
I wouldn’t go for that woody parsley Oh
probably not but that’s a very
inexpensive detox for both you him and
the whole family rich source of calcium
magnesium and iron but here’s a secret
your son’s gonna like you get everyone’s
gonna love a poor man’s detox soup get a
coupla parsley you’re gonna add celery
carrots and onions please take a taste
this you are going to adore this four
cups of low-sodium veggie broth mix it
up for about 10 minutes when it’s
simmering and then you drink one cup
before lunch and before dinner
I’ve actually tastes really good it
great very good I would never leave you
aside there’s a way to go now here’s the
best part of all I mentioned you’re not
gonna have to spend that $20 I gave you
just a little bit of it eight cents of
serving for the parsley and a couple
that’s delicious the detox over the buck
54 serving it got everything you never
want them there all right next up
protein this is a place where a lot of
you make mistakes
and you always tell me understandably
that proteins expensive the bikers you
know if you’re buying filet mignons
expensive thanks what kind of proteins
years you get for the family I usually
stick with chicken
we’re big chickadee years at home and of
course normal hey I’m joking mostly most
people in America it’s with the chicken
which I get chickens okay but I want you
to mix it up a little bit ken salmon is
a wonderfully inexpensive option rich in
omega threes which I’ll keep your belly
fat and check for everybody who’s
worried about that me some people are
okay and there’s a very easy way to make
it for the family
these are called salmon croquettes and
use canned salmon put some onion egg
whole-wheat bread crumbs and they are
fantastic and you roll them in little
patties the kids can help with this
three minutes on each side you’re gonna
steer him on the frying pan with a
little bit of oil on the inside I’m give
it a taste again my mom actually makes
these she does she does I’m gonna for
mom she would buy canned salmon to make
these yes she actually does that um I’m
so proud of her
we don’t listen to our moms more I’ve
always wondered that very good she asked
my mother 35 cents to serving for the
king salmon and these Co guests are
about 90 cents a serving as well very
inexpensive Tracy this your mom probably
has not used this is powdered peanut
butter mmm powder peanut butter is 75
percent less calories than regular
peanut butter cuz take out some of the
fat obviously you mix one tablespoon
full of powdered peanut butter into
English you like I thought it was a good
example it’s actually cheaper than the
no sugar added peanut butters you’ll
find in the stores and guess what 61
cents a servant for this
and the final cheap diet throughout what
you look for is a grain that’s very
popular on this show quinoa have you I
don’t think making well for your pick it
once a week on maybe places rice for us
yeah it can actually place protein too
so it’s got so much vibrated test and
protein in it as well
very very filling the quinoa meatballs
I’ll put the rest of them dr. oz that
comes fantastic it’s to obviously eggs
bread crumbs some seasoning moving
little balls put them in a skillet for
about 10 minutes seven servings per box
of this stuff which is about 439 out the
box so the serving size is 59 cents per
serving and you get all of these foods
that I mentioned to you all them well
20 bucks that I gave you all the
original fee is it more in dr. oz calm
we’ll be right back

Leave a Comment